آخرین اخبار : 

کشف محل ارسال امواج رادیویی خارج از کهکشان

به گزارش شفاف ، دانشمندان هنوز نمی‌دانند چه چیز باعث این پالس های در اعماق فضا می شود اما مکان کهکشان آن را شناسایی کرده اند.

این پدیده که اولین بار در سال ۲۰۰۷ شناسایی شد تا کنون ۱۸ مورد از آن مشاهده شده است. آن‌ها انفجار رادیویی سریع(FRB) نامیده می شوند زیرا تنها چند میلی ثانیه طول می کشند.

کشف محل ارسال امواج رادیویی خارج از کهکشان

اکنون که محققین می دانند همسایه کیهانی ما منشا تولید این FRB ها است، می توانند آن را بهتر مطالعه کنند که به حل علت تولید آن‌ها کمک خواهد کرد. ممکن است مسائل دیگری نیز در مورد FRB ها وجود داشته باشد. از آنجا که منشا FRB بسیار دور از ما قرار دارد، آن‌ها از بین صدها مانع ریز و درشت مانند گاز و پلاسما عبور کنند تا به زمین برسند. اما زمانی که دانشمندان بدانند این سیگنال ها دقیقا از کجا می آیند، امواج رادیویی قادرند به آن‌ها در تعیین اینکه از چه میزان گاز و پلاسما عبور کرده اند، کمک کنند.

برای تعیین منبع این امواج، چاترجی و تیمش از آرایه بسیار بزرگ Karl G. Jansky استفاده کردند. این آرایه مجموعه ای ۲۷  تلسکوپ رادیویی در نیومکزیکو است که به شکل Y پخش شده اند. تا کنون FRBها توسط رادیو تلسکوپ های بزرگ تک بشقابی شناسایی شده بودند که بخش بزرگی از آسمان را در یک زمان تحت نظر دارند. این نوع تلسکوپ ها در شناسایی FRB حساس تر هستند اما در تعیین محل ماهر نیستند. با این حال این آرایه مانند یک تلسکوپ به قطر یک مایل عمل می‌کند که به ستاره شناسان این امکان را می دهد که تصاویر با کیفیت بالا از محل ارسال این امواج بگیرند.

محققین در نقطه کشف شده متوجه دو مطلب جالب شدند. در واقع در آن مکان یک منبع دائمی رادیویی وجود داشت که احتمالا منبع تولید FRB نیز هست. و همین‌طور یک لکه کم رنگ نور که مشخص شد یک کهکشان کوچک است. این محققین سپس توانستند اندازه گیری کنند این کهکشان با چه سرعتی از زمین دور می شود. با تعیین حرکت کهکشان متوجه شدند که این کهکشان ۳ میلیارد سال نوری از ما فاصله دارد.

تیم چاترجان هنوز مطمئن نیست چه چیزی باعث ایجاد این امواج مکرر رادیویی می شود با این حال یک توضیح بالقوه برای آن دارند. یک ایده این است که سیاه چاله مرکز کهکشان، فعال است و فوران هایی از ذرات نور از آن ارسال می شوند. پس از آن ممکن است یک گلوله پلاسما یکی از این فوران ها را بخار کرده و یک جرقه روشن ایجاد کنند.منبع مطلب : http://www.shafaf.ir/fa/news/413829/کشف-محل-ارسال-امواج-رادیویی-خارج-از-کهکشان
کشف محل ارسال امواج رادیویی خارج از کهکشان

شفاف اتاق شیشه ای خبر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *